Beata Kozidrak

Beata Kozidrak, właściwie Beata Elżbieta Pietras urodziła się 4 maja 1960 w Lublinie. Jest ona polską piosenkarką, autorką tekstów, kompozytorką oraz współzałożycielką i wokalistką zespołu Bajm. Jest niesamowicie utalentowana, posiada czterooktawową skalę głosu oraz osiąga rejestr gwizdkowy. Gatunki muzyczne, którymi się zajmuje to pop i rock.

Życiorys

Urodziła się jako najmłodsze z trojga dzieci państwa Kozidrak. Mieszkała w Lublinie przy ul. Grodzkiej 36 A. Matka prowadziła dom, a ojciec miał przedsiębiorstwo budowlane. W szkole podstawowej uczyła się gry na skrzypcach, ponadto przez sześć lat uczęszczała na zajęcia ogniska baletowego, po czym dostała propozycję kontynuowania nauki w Warszawie, na co zgody nie wyrazili rodzice. W liceum trenowała szermierkę i gimnastykę artystyczną, ale porzuciła je dla śpiewania.

Na scenie debiutowała, śpiewając w chórze szkolnym oraz zespołach działających przy III Liceum Ogólnokształcącego im. Unii Lubelskiej w Lublinie, do którego uczęszczała. Wspólnie z bratem Jarosławem, wokalistą i gitarzystą, zaczęła wówczas występować w lokalnych domach kultury i klubach studenckich. Po poszerzeniu składu o przyszłego męża, wokalistę Andrzeja Pietrasa oraz o gitarzystę Marka Winiarskiego, na początku 1978 powstał zespół Bajm, grający wtedy akustyczną muzykę, w nurcie piosenki turystyczno-harcerskiej. Stopniowo poszerzano skład oraz instrumentarium zespołu. Po kilku wygranych lokalnych przeglądach Bajm wystąpił na konkursie debiutantów Krajowego Festiwalu Piosenki w Opolu, który rozpoczął ogólnokrajową karierę zespołu. Wraz z Bajmem wydała 10 albumów studyjnych, które rozeszły się łącznie w nakładzie ponad 2,5 mln egzemplarzy. Teksty do wszystkich piosenek tworzyła samodzielnie. Wspólnie z zespołem wylansowała przeboje, takie jak: „Piechotą do lata”, „Józek, nie daruję ci tej nocy”, „Co mi Panie dasz”, „Nie ma wody na pustyni”, „Małpa i ja”, „Dwa serca, dwa smutki”, „Biała armia”, „Ta sama chwila”, „Dziesięć przykazań”, „Szklanka wody” czy „Myśli i słowa”.

Równorzędnie z graniem w zespole występuje solowo oraz bierze udział w innych projektach muzycznych. Pierwsze podejście do samodzielnej kariery miało miejsce w 1989, przedstawiła wówczas nagranie „Hurry My Love”, z którym wystąpiła na fińskim festiwalu Midnight Sun w Lahti, zdobywając Grand Prix. Gorzej przyjęto ten utwór w Polsce, kiedy solowo wystąpiła jako gwiazda międzynarodowego festiwalu w Sopocie. Przystąpiła więc wówczas do nagrywania kolejnego albumu Bajmu (Biała armia), odkładając tym samym plany solowej kariery. W 1994 nagrała piosenkę „Tyle chciałem Ci dać” z grupą Universe na ich płytę Być przy Tobie. Pod koniec 1994, m.in. wspólnie z Krzysztofem Cugowskim i zespołem Vox, wzięła udział w nagraniu hymnu akcji charytatywnej „Pomóż dzieciom przetrwać zimę”, skomponowanego przez byłych członków Bajmu: Adama Abramka i Pawła Sota.

Po podpisaniu w 1996 kontraktu płytowego z polskim oddziałem koncernu EMI ponownie zaplanowała prace nad pierwszym solowym albumem. Wszystkie nagrania skomponowali dla niej w tym celu Abramek i Sot. W sierpniu 1998 zaprezentowała album, zatytułowany po prostu Beata, w którego nagraniu uczestniczyli muzycy waszyngtońskiej sceny jazzowej. Album doczekał się entuzjastycznych recenzji od krytyków, ponadto przyniósł Kozidrak dwie Nagrody Muzyczne Fryderyk oraz uzyskał status podwójnie platynowego, sprzedając się w nakładzie ponad 170 tys. egzemplarzy. Wydawnictwo promowała m.in. singlami „Siedzę i myślę” i „Taka Warszawa”, które stały się przebojami. W grudniu 2000 nagrała piosenkę „Rzeka marzeń”, skomponowany na potrzeby ścieżki dźwiękowej do filmu W pustyni i w puszczy. W sierpniu 2003 zaprezentowała utwór „Stara baśń”, który nagrała w duecie z córką, Katarzyną Pietras, na potrzeby filmu Stara baśń. Kiedy słońce było bogiem.

W listopadzie 2005 wydała drugi solowy album pt. Teraz płynę, nad którym ponownie pracowała z Abramkiem i Sotem oraz muzykami waszyngtońskiej sceny jazzowej. Album utrzymany był w stylistyce solowego debiutu, był jednak bardziej melancholijny. Podobnie jak debiut, został entuzjastycznie przyjęty przez krytykę i uzyskał status podwójnie platynowej płyty za sprzedaż w nakładzie 60 tys. egzemplarzy. Płyta zaowocowała przebojami „Teraz płynę” i „Złota brama”. W 2006 za album odebrała statuetkę „Złoty Dziób” za wygraną w kategorii „najlepsza płyta roku” w plebiscycie organizowanym przez Radio WAWA. W lutym 2009 nagrana przez nią piosenka „Deszcz” w duecie Roberta Janowskiego znalazła się na płycie piosenkarza pt. Song.pl. W maju wydała singiel „Nie pytaj o miłość”, który stał się motywem przewodnim serialu telewizyjnego M jak miłość. Również w 2009 wystąpiła gościnnie w serialu Niania. W marcu 2010 ukazał się album Urszuli pt. Dziś już wiem z przebojem „Ten drugi”, do którego tekst napisała Kozidrak . W sierpniu 2011 wraz z innymi wykonawcami wzięła udział w nagraniu charytatywnej piosenki „Mama Afryka”, zrealizowanej na rzecz wsparcia akcji pomocy UNICEF i Polskiej Akcji Humanitarnej dla głodujących w Somalii. W 2012 była trenerką chóru z Lublina w trzeciej edycji programu rozrywkowego TVP2 Bitwa na głosy.

Beata Kozidrak o trudnej relacji z byłym mężem. Przyznaje, że była  zauroczona innym muzykiem – Prime time Wprost

Beata Kozidrak, 2016

We wrześniu 2016 wydała trzeci, solowy album studyjny pt. B3, który uzyskał status złotej płyty za sprzedaż ponad 15 tys. egzemplarzy. Stylistykę znaną z poprzednich płyt wzbogaciły brzmienia elektroniczne. Głównymi kompozytorami materiału byli sama Kozidrak oraz Marcin Limek. Album promowały single: certyfikowany złotem „Bingo” oraz notowane w pierwszej dwudziestce polskiego zestawienia airplay: certyfikowany podwójną platyną „Upiłam się Tobą”, „Niebiesko-zielone”, „Ruchome wydmy”, „Letni wiatr” i „Obok nas”. Na początku 2017 koncertowała w ramach solowej trasy koncertowej B3xclusive Tour, zorganizowanej w największych salach koncertowych w kraju . W 2019 zagrała w polskim zwiastunie siódmego sezonu serialu Netflixa Orange Is the New Black oraz była kapitanką jury w drugiej edycji programu Polsatu Śpiewajmy razem. All Together Now .

W sierpniu 2020 nagrała własną interpretację hiphopowego utworu zespołu Zipera „Bez ciśnień” w ramach projektu Lech Music: Festiwale Inaczej. W listopadzie wydała singiel „Bliżej” nagrany w ramach muzycznego projektu sieci Empik Miasto Muzyka. W marcu 2021 odbyła się premiera singla Deemza „Kruki” z gościnnym udziałem Kozidrak i Sariusa. W maju miała premierę jej autobiografia Beata. Gorąca krew oraz singiel „Gambit” będący zapowiedzią czwartego, solowego albumu. W sierpniu wydała singiel „Biegiem”, który nagrała w duecie z Kamilem Bednarkiem. W październiku ukazał się utwór Justyny Steczkowskiej „Między nami” nagrany z udziałem Kozidrak.