Przestrzeń placu powstała podczas działalności w Lublinie Komisji Województwa Lubelskiego (od 1816 roku), która poprzez wybudowanie traktu warszawskiego, wytrasowanie placu musztry dla wojska i zlokalizowanie na tym terenie siedzib władz wojewódzkich i powiatowych, przyczyniła się do uformowania placu Litewskiego. W 1839 roku Seweryn Sierpiński w swoim przewodniku Obraz miasta Lublina posłużył się po raz pierwszy nazwą plac Litewski. Wtedy plac stał się „centrum Lublina” i zasadniczo utrzymuje tę funkcję do dziś.
Nazwa Placu Litewskiego zmieniała się wraz z historią miasta. I tak W XIX wieku nazywał się Placem Musztry następnie Placem Gubernatora. W czasie II wojny światowej miejsce nosiło nazwę Plac Adolfa Hitlera, a po jej zakończeniu Plac Stalina.
Powstanie: W roku obchodów 700-lecia Miasta Lublin Plac Litewski został na nowo otwarty. W sercu miasta stworzona została enklawa dla mieszkańców, jak i turystów. Powstała nowa fontanna multimedialna, która na aż pięć funkcji: wodę, światło, dźwięk, obraz i lasery, dzięki którym wieczorami można podziwiać wyjątkowe widowiska. Na miejscu są także liczne ławki i siedziska, które mogą pomieścić około 650 osób. Dla dzieci przygotowane zostały place zabaw.
Główną atrakcją placu Litewskiego są piękne fontanny podświetlane wieczorami. W sezonie letnim odbywają się tam pokazy multimedialne, podczas których na kurtynie wodnej prezentowane są kilkuminutowe filmy dotyczące historii miasta lub atrakcji kulturalnych.
Program pokazów można sprawdzić na oficjalnym facebooku fontanny multimedialnej Lublina.