Plac Litewski

Przestrzeń placu powstała podczas działalności w Lublinie Komisji Województwa Lubelskiego (od 1816 roku), która poprzez wybudowanie traktu warszawskiego, wytrasowanie placu musztry dla wojska i zlokalizowanie na tym terenie siedzib władz wojewódzkich i powiatowych, przyczyniła się do uformowania placu Litewskiego. W 1839 roku Seweryn Sierpiński w swoim przewodniku Obraz miasta Lublina posłużył się po raz pierwszy nazwą plac Litewski. Wtedy plac stał się „centrum Lublina” i zasadniczo utrzymuje tę funkcję do dziś.Screenshot 2021-12-21 at 21-40-12 Plac Litewski lublin eu - oficjalny portal miasta Lublin

Nazwa Placu Litewskiego zmieniała się wraz z historią miasta. I tak W XIX wieku  nazywał się  Placem Musztry następnie Placem Gubernatora. W czasie II wojny światowej miejsce nosiło nazwę Plac Adolfa Hitlera, a po jej zakończeniu Plac Stalina.


   Powstanie:  W roku obchodów 700-lecia Miasta Lublin Plac Litewski został na nowo otwarty. W sercu miasta stworzona została enklawa dla mieszkańców, jak i turystów. Powstała nowa fontanna multimedialna, która na aż pięć funkcji: wodę, światło, dźwięk, obraz i lasery, dzięki którym wieczorami można podziwiać wyjątkowe widowiska. Na miejscu są także liczne ławki i siedziska, które mogą pomieścić około 650 osób. Dla dzieci przygotowane zostały place zabaw.

Główną atrakcją  placu Litewskiego są piękne  fontanny podświetlane wieczorami. W sezonie letnim odbywają się tam pokazy multimedialne, podczas których na kurtynie wodnej prezentowane są kilkuminutowe filmy dotyczące historii miasta lub atrakcji kulturalnych.

Pokaz fontanny multimedialnej (zdjęcia) - Lubelski.pl - portal lifestyle Program pokazów można sprawdzić na oficjalnym facebooku fontanny multimedialnej Lublina.